Folder skai® VyP Coffee
For the new skai® VyP Coffee with laif technology, spent coffee grounds are reused for the first time as a raw material to produce breathable upholstery fabrics. The authentic look and soft feel, together with the consistent use of sustainable ingredients and the resource-saving, energy-efficient manufacturing process in Germany, contribute to a complete picture of a sustainable product.
CHARACTERISTICS
| Thickness | 1.4 mm |
|---|---|
| Width | 1400 mm |
| Roll length | 30 m |
| Coating | 66% PVC/PU/Coffee-Compound |
| Backing | ca. 34% Recyc. BW/PES-Gestrick |
| Application | indoor |
| Field of application | Hospitality, Public Area, Residential |
| Flame protection | EN1021-1, EN1021-2, BS5852-IS 0, BS5852-IS 1, MVSS302, compliant with CAL AB 2998, DIN 13501-1, UFAC/NFPA 260 Class 1, IMO FTPC 8 (certificate) |
| Material properties | easy-to-clean, normal resist to abrasion, lightfast, breathable, long-lasting, tear resistant, soft and stretchable, vegan, sustainable, phthalate-free |
| Martindale | 100.000 inverse |