skai® Kimera EN smoke
High-quality skai® upholstery material for universal use. Its characteristic cowhide grain lends furniture and walls a sleek elegance. The material, which is particularly suitable for contract use, is also impressive due to its innate values: The surface is particularly robust, yet comfortable.
ORDER DIRECTLY
The stated technical product characteristics are non-binding and are for information purposes only. Please contact us for the valid product data sheet.
CHARACTERISTICS
| Thickness | 1.2 mm |
|---|---|
| Width | 1400 mm |
| Roll length | 30 m |
| Coating | approx. 88% PVC-compound |
| Backing | ca. 12% PES-knitted polyester |
| Application | indoor |
| Material | Vinyl |
| Field of application | Hospitality, Public Area, Residential, Healthcare, Fitness |
| Flame protection | EN1021-1, EN1021-2, BS5852-IS 0, BS5852-IS 1, MVSS302 |
| Material properties | easy-to-clean, normal resist to abrasion, lightfast, tear resistant, long-lasting, vegan |
| Martindale | 100.000 inverse |