skai® Tovinto EN tobacco
The high-quality upholstery material skai® Tovinto EN has a cowhide look, which bears heavy signs of use. Cracks and visual wear, as well as the varying grain contribute to the authentic vintage look.
DOWNLOADS
skai® Disinfectant Recommendation (detail)
ORDER DIRECTLY
The stated technical product characteristics are non-binding and are for information purposes only. Please contact us for the valid product data sheet.
CHARACTERISTICS
| Thickness | 1.3 mm |
|---|---|
| Width | 1400 mm |
| Roll length | 25 m |
| Coating | approx. 89% PVC-compound |
| Backing | ca. 11% CO/PES-knitted fabric |
| Application | indoor |
| Material | Vinyl |
| Field of application | Hospitality, Public Area, Fitness, Retail, Residential, Healthcare, Cruise |
| Flame protection | IMO FTPC 8 (certificate), DIN EN4102-B1, compliant with CAL AB 2998, BS5852-IS 0, BS5852-IS 1, MVSS302 |
| Material properties | fulfills REACh requirements, easy-to-clean, long-lasting, tear resistant, vegan, resistant to disinfectants, soft and stretchable, phthalate-free, easy to clean, highly resistant to abrasions, lightfast |
| Martindale | 150.000 inverse |