skai® Kimera EN white
High-quality skai® upholstery material for universal use. Its characteristic cowhide grain lends furniture and walls a sleek elegance. The material, which is particularly suitable for contract use, is also impressive due to its innate values: The surface is particularly robust, yet comfortable.
DESCARGAS
PÍDALO DIRECTAMENTE
Las características técnicas del producto indicadas no son vinculantes y son solo para fines informativos. Póngase en contacto con nosotros para obtener la hoja de datos válida del producto.
PROPIEDADES
| Grosor | 1.2 mm |
|---|---|
| Anchura | 1400 mm |
| Longitud del rollo | 30 m |
| Revestimiento | approx. 88% PVC-compound |
| Apoyo | ca. 12% PES-knitted polyester |
| Aplicación | indoor |
| Material | Vinyl |
| Ámbito de aplicación | Hospitality, Public Area, Residential, Healthcare, Fitness |
| Protección contra la llama | R118, UFAC/NFPA 260 Class 1, DIN 13501-1 B,s3,d0, DIN EN4102-B1, ÖNORM 3800 B1 |
| Propiedades del material | simple laying, dirt repellent, sustainable, resistant to saltwater, lightfast, resistant to bird droppings |
| Martindale | 100.000 inverse |